בעידן של עולם המשתנה ללא הכר, עידוד החינוך המדעי הוא בנפשנו כחברה וכמדינה. קבוצת עמל המובילה יזמות, חדשנות ומצוינות, ניצבת בקדמת החינוך המדעי והטכנולוגי, ורואה בו אבן יסוד בחוסן הלאומי של ישראל. חשיבותו של
יום המדע, היא בתרומתו להנגשת עולם המדע למגזרים רבים בחברה, לעידוד בני הנוער להעדיף מקצועות מדעיים המבטיחים קריירה מאתגרת ומעניינת, ולניצול הידע המדעי לפיתוח יזמויות וסטארטאפים. הנני משוכנעת שיום המדע יסייע לחשוף את התלמידים לפריצות דרך בתחומי המדע והטכנולוגיה, ויחבר אותם לחוויית הפיתוח המדעי ולחשיבות תרומתו לכלכלת ישראל. בהצלחה.
בברכה,
עו"ד רוית דום
מנכ"ל קבוצת עמל

החינוך המדעי נמצא במרכז העשייה החינוכית של קבוצת עמל. בבתי הספר של עמל נלמדים המקצועות המדעיים ברמה מוגברת, וכן מקצועות טכנולוגיים מבוססי מדע כמו למשל ביוטכנולוגיה והנדסת תוכנה.
קבוצת עמל מחדירה בתלמידיה את האהבה לעולם המדע, וחושפת גם תלמידים שאינם בהכרח מוכווני מדעים, לפעילויות חווייתיות במוזיאוני מדע ובמסגרת תחרויות ייחודיות ומאתגרות כמו "שביל ישראל", "המרוץ המקוון" ו"סטארטאפ צעיר".
ביום המדע, תארגן קבוצת עמל פעילות מדעית הקשורה ב"מדע ומזון", לאלפי תלמידיה בלמעלה מ-100 בתי ספר של הרשת מנהריה בצפון ועד דימונה בדרום.
הפעילות המדעית תתמקד בחקר והבנת הדברים הרלוונטיים לנו בחיי היום יום, ותכלול ניסויים, הדגמות, חידות, משימות והפעלות אטרקטיביות שתכלולנה גם שימוש באפליקציות.
כך למשל תהיינה הפעלות עם מוצרי מזון שונים, כגון: שוקולד, גלידות, משקאות ועוד.
הפעילות בבתי הספר של קבוצת עמל, תותאם לתלמידים מכל שכבות הגיל ורמות הלימוד, ולאו דווקא לתלמידים במסלול המוגבר של מדעים, וזאת תחת הסיסמה: "מדעים – לא לגאונים בלבד".
האירוע המרכזי של עמל יהיה בסימן "יזמות, חדשנות ומצוינות", וייערך בבית הספר הרב תחומי של קבוצת עמל בחדרה. בית ספר זה מתמחה בלימודי מדעים והנדסה מבוססת מדע, ויש בו מגוון רחב של מגמות לימוד.
קבוצת עמל הקימה בבית הספר מרכז יזמות חדשני, המעוצב ברוח מרכזי הפיתוח של חברות ההייטק המתקדמות בעולם.
האירוע יהיה במעמד מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום, סגן נשיא חברת IBM ומנהל מעבדת המחקר שלה בחיפה עודד כהן, מנכ"ל סיסקו ישראל בועז מעוז והמדענית הראשית של חברת טבע ד"ר ליאת הירדני.
האירוע יכלול שיח יזמים על מדע ויזמות, בהשתתפות יזמי הייטק מובילים המהווים מודל לבני הנוער: היזם ישי גרין, ראובן שרווין סמנכ"ל WIX, רוני רוזן מנכ"ל Poccadot וגדי מזור מקרן OurCrowd.
תלמידי מרכז היזמות של עמל בחדרה יציגו בפני היזמים פיתוחים יזמיים בתחומי הביומד ופיתוח אפליקציות שפיתחו בשיתוף עם מכללות ואוניברסיטאות כמו הטכניון ומכללת תל חי ובשיתוף עם הקהילה והתעשייה. התלמידים יקבלו מיזמי ההייטק משוב על פיתוחיהם.
בין האפליקציות שפיתחו התלמידים: פלטפורמת משחקים לאיי-פד לילדים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים בשיתוף בית איזי שפירא, אפליקציית מיסטר דליוורי שמאפשרת מעקב אחרי כל סוגי השליחים, מעקב ואיתור מקומם בכל הארץ, ואפליקציה ייעודית לתלמידי תיכון הכוללת את כליו של התלמיד בדור הנוכחי כמו חישוב ממוצע ציונים, מערכת שעות דיגיטלית ועוד. בנוסף לכף, התלמידים יערכו ניסויים מדעיים מגוונים הן בלובי והן במעבדות במתחם אשכול הפיס, תוך התמקדות בנושא "מדע ותזונה".
כך למשל, במבואת אשכול הפיס של ביה"ס, יפעילו תלמידים בוגרים את התלמידים הצעירים מהם בחמש תחנות, בהן יערכו ניסויים עם חומרים המוכרים לנו מתחום המזון והמצויים בבית. התלמידים הצעירים יערכו את הניסויים בהדרכת הבוגרים, ויקבלו מהם את ההסבר המדעי לכל אחת מהתופעות.. לצד פעילות זו יציגו תלמידי י"ב מחקרים שערכו בעצמם בתחומי המזון ויסבירו את הממצאים שהתקבלו מהניסויים. כמו כן שתי קבוצות תלמידים שהשתתפו בתחרויות ארציות ברובוטיקה, יציגו את הרובוטים שבנו, יסבירו את דרכי הפעלתם וינסו לסחוף את הצעירים יותר להצטרף לנבחרות אלו לקראת השנה הבאה.
במעבדות האשכול תתקיים פעילות חשיבה יצירתית ופתרון בעיות.